Domaće koze potječu od divljih koza, a pripitomljene su oko 1000 g. pr. n. e. na Bliskome Istoku. Danas se uzgajaju u čitavom svijetu. Njihovo održavanje i prehrana je jednostavna. Cijenjene su zbog mlijeka koje daju. Vjeruje se da je kozje mlijeko zdravije od kravljeg, jer je lakše za probavu.
Ponašanje
Koze su vrlo razigrana i okretna stvorenja koja se jako dobro snalaze u planinskim i brdovitim krajevima. Znaju biti i prilično tvrdoglave, pa s njima treba imati strpljenja.
Smještaj
Ukoliko kozu držite u staji, treba pripaziti na to da ne budu izložene izravnom sunčevom svjetlu. Također ne podnose vlagu i visoku temperaturu. Za vrijeme lijepog vremena, kozu je potrebno pustiti na pašu na otvoreni prostor.
Zdravlje i higijena
Koze vole boraviti u čistom i udobnom prostoru. Kako bi bile čišće valja ih povremeno četkati, a najbolje ih je prati toplom vodom i sapunom. Pravilna njega je vrlo važna, jer na taj način možemo izbjeći razne bolesti životnje.
Prehrana
Najčešće se hrane sijenom, lišćem, biljem, travama, mladim grančicama, raznim korjenjem, gomoljastim plodovima. Koze vole jesti od svega po malo, stoga u prirodi ponekad naprave štetu jer znaju pojesti svu vegetaciju nekog kraja.
Zanimljivost
Kao najbolji i najbrži planinar među životinjama, poznata je vrsta planinske divokoze koja se naziva semiš. Živi u područjima Pirineja i na Alpama. Na visinu od 1000 metara, može se popeti za samo 15 minuta! U skakanju po liticama može skočiti i do 6 metara!
Koza - Bleki
Jedan od mojih ljubimaca bila je i koza, koju sam nazvala Bleki. S obzirom da živim gotovo u centru grada, gdje držanje takvih „kućnih“ ljubimaca nije baš uobičajeno, Bleki je izazvala veliko zanimanje prijatelja i poznanika. :-) U početku je bila malo nestašna, no brzo se pripitomila. Bila je jako razigrana, a omiljena joj je zabava bila odvezivanje vezica na mojim cipelama i trčanje po dvorištu. Nakon igre, voljela je dugo brstiti lišće s drveća i grmova. Imala je i svoj kutak u dvorištu u kojem su se nalazile posudice za hranu i vodu.
Mačke najčešće karakteriziramo kao umiljate, privržene, odane, inteligentne, ali i snalažljive životinje koje mogu živjeti samostalno. Idealan su kućni ljubimac za osobe koje žive u stanu i one koji ne provode puno vremena kod kuće. Sposobne su prepoznati raspoloženja svojih vlasnika i jako se dobro prilagođavaju ljudima. Mačke dijelimo na rasne i obične mačke. Rasne mačke s pedigreom mogu doseći vrlo visoku cijenu, dok običnu mačku možemo nabaviti putem novinskih oglasa ili u skloništima za napuštene životinje. Životni vijek domaće mačke je 15-20 godina.
Ponašanje Iako ih se često smatra lukavima i egocentričnima, mačke mogu ostvariti čvrsta prijateljstva s ljudima. Ako mu posvetimo dovoljno pažnje i brige, naš će ljubimac biti nježan, strpljiv, zabavan i razigran. Jedna od karakteristika mačaka je predenje. Još uvijek nije sasvim poznato zbog čega mačke predu. Poznato je da se predenjem poboljšava cirkulacija krvi i cirkulacija zraka u dišnom sustavu. Smatra se da mačka prede ako je zadovoljna, ali i ako je bolesna ili ozlijeđena. Mačke su vrlo znatiželjne i razigrane stoga im je u zatvorenom prostoru potrebno mjesto za igru i igračke. Smještaj Smještaj mačaka vrlo je jednostavan i ne zahtjeva puno novca. Krevetići za mačke mogu se kupiti u trgovinama ili ga možete napraviti sami i to od kartonske kutije u koju ćete staviti jastuk ili krpe. Krevetić je najbolje smjestiti na toplije mjesto u stanu. Zdravlje i higijena Ove su životinje vrlo čiste i uredne. Najbolje im je nabaviti plastičnu higijensku kutiju u koje se može staviti upijajući šljunak, pijesak ili piljevina. Kutiju je potrebno svakodnevno održavati, a jednom tjedno zamijeniti šljunak novim. Prehrana Mačke su po prirodi mesojedi, a najbolje ih je hraniti suhom mačjom hranom, hranom iz limenke ili mekanom, vlažnom hranom iz vrećice. Potreban im je jedan obrok dnevno, koji se može podijeliti na više manjih obroka tijekom dana. Također im je važno uvijek osigurati svježu vodu. Zanimljivost Za odličan vid mačaka u mraku zaslužan je stražnji dio njihovih očiju koji ima sloj nalik na zrcalo. Taj sloj odbija i usmjerava svjetlost prema osjetljivim stanicama u očima.
Moj mačak - Max Mačak Max bio je moj prvi kućni ljubimac. Došao je na svijet nekoliko mjeseci prije mene, a živio je čak 11 godina. S obzirom da smo odrasli zajedno, taj mi je mačak bio kao član obitelji. Smatram da je za djecu korisno imati ljubimce u ranoj dobi, kako bi se naučili odgovornosti i brizi za druga bića. Prema istraživanjima, igra s mačkom korisno utječe na razvoj samog djeteta i njegovog društvenog života. Max je bio lijen i prilično debeli mačak koji je većinu dana provodio spavajući. Često mu nisam dala mira, pa bih ga budila i igrala se s njime (bolje rečeno gnjavila ga :-)). Nakon njega imala sam nekoliko drugih mačaka, ali Max mi je ostao u posebnom sjećanju kao moj prvi kućni ljubimac.
Dobila sam zadatak pisati blog. I to mi je prvi u životu. Nakon duuugog razmišljanja o temi bloga, odlučila sam pisati o nečemu što me svaki dan uveseljava, a to su životinje, točnije kućni ljubimci. Od malena sam uvijek imala barem jednog ljubimca i svaki je bio poseban na svoj način. Od tog šarolikog društva izdvojit ću hrčka, ribice, kozu, psa...
Posljednje dvije godine imam patuljastog kunića. Trenutno živim u stanu, pa mi je izbor životinja malo sužen, ali nadam se da ću jednog dana biti u mogućnosti udomiti još nekog malog ljubimca.
Prije odabira kućnog ljubimca treba dobro razmisliti koja nam životinja odgovara. Treba razmisliti o svome načinu života, financijskoj situaciji, prostoru koji smo u mogućnosti osigurati ljubimcu, slobodnom vremenu koje ćemo mu posvetiti... Životinje su s jedne strane velika odgovornost i obaveza, ali i neiscrpan izvor zabave, veselja i prijateljstva.